• اخبار 04.08.2009

  جزئیات نظام طبقه بندی مشاغل در بنگاههای مشمول قانون کار تشریح شد .
  نظری جلالی معاون روابط کار و امور اجتماعی توجه اصلی نظام جدید طبقه بندی مشاغل را به تقویت مهارت محوری با حفظ سنوات ، تحصیلات و تجارب دانست و افزود وزارت کار و امور اجتماعی با هدف انعطاف پذیری مقررات کار ، ثبات و تقویت بازار کار، پایداری بنگاه های اقتصادی و افزایش بهره وری ، نظام جدید طبقه بندی مشاغل را با تلاش دو ساله تدوین کرده است .
  به گزارش فارس ، وی توجه به مهارت ، ایجاد ارتباط میان طرح های طبقه بندی مشاغل با بهره وری و حذف وابستگی برخی ازعوامل نظام طبقه بندی به تغییرات ارزش پول و تورم را از جمله ویژگی های طرح جدید دانست و گفت : طرح جدید ، امکان ارزیابی دقیقتر مشاغل براساس اصول علمی و فارغ از سلایق شخصی ارزیابی کنندگان با اصلاح تعاریف عوامل کلی و جزئی فراهم آورده است .
  معاون روابط کار همچنین به هماهنگی بیشتر با ارتقای سطح تحصیلات کشور ، توجه به عوامل تجربه و مهارت علمی در ارزیابی مشاغل ،گواهینامه های مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای و انعطاف پذیری در تخصیص اعتبارات در نظام جدید طبقه بندی مشاغل اشاره کرد و تصریح کرد : در نظام ارزیابی مشاغل فعلی که براساس سیستم امتیازی است ، تاکنون بیش از چهار هزار شرکت تولیدی صنعتی براساس آن نسبت به تهیه و اجرای طرح های طبقه بندی مشاغل اقدام کرده اند.
  وی ادامه داد : با وجود موفقیت های به دست آمده و با توجه به شرایط جدیدی که بر اثر توسعه فناوری در جهان و کشور به وجود آمده است ، نظام فعلی طبقه بندی مشاغل پاسخگوی نیازهای امروزی جامعه نیست و این موارد همگی بازنگری و اصلاح نظام ارزیابی را ضروری ساخته است .
  نظری جلالی افزود: اجرای دقیق مقررات قانون کار ، در خصوص لزوم پرداخت مزد مساوی در مقابل کار مساوی و نیز اجرای برنامه های راهبردی وزارت کار نظیر استاندارد سازی مشاغل ، تدوین استانداردهای مهارت های فنی و حرفه ای ، تدوین فرهنگ ملی مشاغل و نظایر آن برای دستیابی به افزایش بهره وری نیروی کار از جمله این موارد است .
  وی افزود : در نظام تدوین شده جدید شرایط به گونه ای منظور شده است که این نظام قابلیت لازم را داشته باشد تا کارگاه های کشور بتوانند متناسب با شرایط خاص خود از نظام مذکور برای تهیه و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و ارزشیابی استفاده کنند و در واقع نظام تدوین شده محاسن اجرای نظام ارزشیابی مختلف در صنایع و بدون وجود معایب نظام های چندگانه را دارا است .
  منبع : روزنامه اطلاعات

  نوشته شده توسط behbahani در ساعت 3:13 ق.ظ

 • 7 پاسخ

  WP_Modern_Notepad
  • پژمان گفت :

   با سلام و خسته نباشيد، با توجه به نقص طرح طبقه بندي مشاغل نسبت به سليقه اي و شخصصي عملكرد متصديان و تصميم گيرندگان و مجوريان طرح طبقه بندي مشاغل و عدم شناخت و ارزشيابي دقيق مشاغل و همچنين عدم تجربه و شناخت كافي و وافي جهت ارزشيابي و اجراي اين طرح ( شركتها مجري طرح فقط دستوران هيئت مديره و مديريت شركت مذكور را اجراءنموده و طبق گفته آنها ما مامور و معذور ) لذا اجراي چنين طرحي نه تنها بي محتوا و بدون محوريت نسبت به شغل و كننده كار يعني كارگر بوده بلكه اساس و بنيادچنين طرحهايي تشديد بي عدالتي و عدم توجه به نيازهاي شرافتمندانه كارگر منجرب خواهد شد. ( عدم توجه به سوابق، تحصيلات،مهارتها،خلاقيتهاو ابتكارت و عدم پيشرفت و جمود و غيره…. ميباشد . ( كه نمونه بارز آن اجراي چندين ماهه طرج طبقه بندي مشاغل شركت سيمان شهركرد كه حتي خود اداره كارو امور اجتكاعي استان فاقد دانش لازم در اين خصوص بخاطر اجراي اولين شركت صنعتي در اين استان كه آگاهي لازم دارا نمي باشند ) .
   كارگر هميشه كارگر است ؟

  • پژمان گفت :

   بازنگري و اصلاح قانون مذكور را چه كسي با انجام دهد من كارگر يا شماي مدير ؟

  • Kirk گفت :

   exertion@bernstein.forbears” rel=”nofollow”>.…

   tnx for info….

  • mitchell گفت :

   proponents@douce.millions” rel=”nofollow”>.…

   thanks….

  • Wayne گفت :

   plasters@delinquents.magnate” rel=”nofollow”>.…

   áëàãîäàðñòâóþ….

  • clifton گفت :

   potentials@denials.flagrant” rel=”nofollow”>.…

   áëàãîäàðåí!…

  • bobby گفت :

   wycoff@stumpy.roundhouse” rel=”nofollow”>.…

   ñýíêñ çà èíôó!…

  نظر خود را بگویید :

  لطفا" توجه کنید : بخش مدیریت نظرات فعال است و نظر شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

 

نوامبر 2014
ش ی د س چ پ ج
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930